Archiv - Hornický skanzen MAYRAU ve Vinařicích u KladnaHornický skanzen MAYRAU ve Vinařicích u Kladna

Archiv

Výstava obrazů Michala Matzenauera od 17.3. - 16.6.2013.

Výstava obrazů Michala Matzenauera je instalována v prostoru cechovny, čistých šaten a dále po celé prohlídkové trase bývalého dolu Mayrau ve Vinařicích. Čítá přes 60 obrazů, jež připomenou průřez autorovou tvorbou z posledních deseti let (cyklus Zdi).

Převážně je tvořena velkými plátny, na kterých se odvíjí cyklus Zdi (akryl, olej), jímž se autor snaží vyjádřit jak realistické znázornění zdiva podtržené výraznou barvou, tak i minimalistické detaily. Na plátnech jsou znázorněny různé druhy zdiva, často doprovázeny různými barevně odlišnými symboly. Dále se snaží i v tomto tématu využít kaligrafických prvků a dalších motivů (brány, vozíky). Cyklus Zdi je též vyjádřen minimalisticky. Symbol zdiva je znázorněn na tmavé nebo světlé ploše jako dominantní geometrický prvek zobrazený určitou částí odstínů jedné barvy a zároveň koresponduje s jednotlivými liniemi obrazu.

Michal Matzenauer patřil mezi zakázané autory jako malíř i básník. V samizdatové edici Popelnice vyšly v osmdesátých letech jeho básnické sbírky Alkohol v krvi a Pokročilá doba, po roce 1989 publikoval Postavy na zpracování (Inverze, Praha 1993), Životopisy a jiné básně (Dauphin, Praha 2002), Po kameni cesta (dybbuk, Praha 2009) a Soukromý labyrint (dybbuk, Praha 2009).

Od poezie k výtvarnému umění přechází zcela suverénně, právě přes velmi často používaný symbol písma. Jeho „písmo“ je velmi výtvarné, barevně cítěné a v jeho smyslovém rytmu, na který klade důraz, je znát, že jde o výtvarné básně. Jsou to sdělení nedešifrovatelná, čitelná pouze citem. Jejich tajemnost je ještě podtržena tím, že tu a tam lze přece jen přečíst konkrétní slovo, nebo slabiku.

Autor tvoří nejčastěji v cyklech, jejichž témata se v čase prolínají, vracejí se, rozbíhají k nové síle a náhle zanikají. Formální stránka díla je ovšem velmi rozmanitá – od jemných liniových kreseb figurálních, přes kaligrafické kresby, téměř popisné krajiny se zvláštní magičností, až po obrazy a kresby, kde jsou nejvýraznějšími prvky barevné znaky. Z těch vytváří často variace, kde hraje důležitou roli symbolika barev. Rovněž myšlenkový svět jeho obrazů a kreseb má velmi pestré spektrum. Názvy všech Matzenauerových prací jsou pouze pomocné. Autor necítí potřebu dát svým věcem jméno a donutit ho k vyslovení názvu je někdy velmi obtížné.

Jeho obrazy a kresby jsou představovány nejen na mnohých výstavách v Čechách, ale i v zahraničí a dílo je zastoupeno jak v galerijních depozitářích, tak v soukromých sbírkách.

Rozhovor s Michalem Matzenauerem o výstavě na Mayrau zde:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2850991


« zpět

NOVÉ AKTUALITY

26.9.2020  |  Vernisáž v sobotu 26.9. se nekoná

Z provozních důvodů je zrušená vernisáž v sobotu 26.9. k výstavě Thomasův vynález aneb Cesta z Clevelandu do Kladna. Vernisáž se odkládá, o náhradním...

více

24.9.2020  |  Omezení provozu

Z důvodu natáčení filmových záběrů v areálu skanzenu bude v úterý 29. září uzavřená řetízková šatna a štola Homole a provoz skanzenu bude pouze do 15:00...

více

24.9.2020  |  Výstava Thomasův vynález aneb cesta z Clevelandu do Kladna

Dovolujeme si vás pozvat na zahájení výstavy připomínající vznik vynálezu Thomasova konvertoru. Výstava má podobu komiksového příběhu. Autorem černobílých...

více

PARTNEŘI

KONTAKTNÍ INFORMACE

Hornický skanzen Mayrau
273 07 Vinařice u Kladna
Tel: +420 312 273 067
        +420 312 274 126
E-mail: mayrau@omk.cz
Provozní doba:
listopad/ březen 09:00 - 15:00
duben / říjen 09:00 - 17:00
Akce a výstavy  |  Pro školy  |  PŘIPRAVUJEME  |  Archiv  |  VSTUPNÉ   |  Kontakt
Webdesign STUDIO VIRTUALIS